Kicin
Nazwa Kicina prawdopodobnie ma związek od pęku włosia czyli kity. W średniowieczu znane były nazwy : Kycin, Kyczyna. Od początku istnienia czyli od 1316r. jest własnością kapituły poznańskiej. Kościół w źródłach pojawił się dopiero 1405 r. W końcu XV w. wieś liczyła 30 łanów i posiadała 3 karczmy. Położony przy ruchliwym, historycznym szlaku handlowym Poznań-Gniezno, rozwijał się jako nieregularna wieś z oddzielnymi zabudowaniami chłopskimi i zagrodami wiejskimi. Przylegał do nich folwark i zabudowania dworskie.
W 1780r. w okolicznych majątkach zaprowadzono gospodarkę czynszową. W r. 1880 miejscowość liczyła 27 domów i 370 mieszkańców. Od tego samego roku istniała szkoła elementarna katolicka i luterańska, a także gorzelnia i mleczarnia. Niezwykle istotnym dla Kicina był rok 1834, gdy ówczesny właściciel Adolf von Lutzow wprowadził uchwałę o uwłaszczeniu chłopów zaciężnych. Zniesiono w ten sposób wspólność pomiędzy gruntami dziedzica, plebana i chłopów zaciężnych.
Dnia 26 maja 1867r. zostało założone 1867r. zostało założone Kółko Włościańsko-Rolnicze na dwie parafie Kicin i Wierzenica.
Po odzyskaniu niepodległości w latach 30-tych XX w. zaczął się kształtować polityczny profil miejscowości. Na przełomie 1932/1933 w Kicinie na krótko powstało Koło Narodowej Partii Robotniczej. W tym czasie aktywność organizacyjną wykazał aktyw parafialny, który powołał bardzo sprawnie i wszechstronnie działające Koło Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich.
Podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-1943 był we wsi hitlerowski obóz pracy dla osób pochodzenia żydowskiego, zatrudnionych przy budowie drogi do wsi Kliny. Po drugiej wojnie światowej następuje dynamiczny rozwój miejscowości. Z inicjatywy mieszkańców, powołano Ludowy Zespół Sportowy z sekcjami piłki nożnej i siatkówki. W roku 1953 rozpoczęto zabudowę Osiedla Kicin pod lasem. W roku 1959 Kółko Rolnicze w Kicinie, jako pierwsze w Wielkopolsce przystąpiło do mechanizacji wsi. Kilka lat później rozpoczęto budowę nowoczesnej bazy maszynowej dla Kicina, czerwonaka i Janikowa.
W 1967r. uroczyście obchodzono setną rocznicę powstania w Kicinie Kółka Rolniczego w połączeniu z wręczeniem nowego sztandaru. Od czerwca 1968 r. do wsi dociera regularna komunikacja autobusowa. Rok następny sprawia, że główna droga Kicina – ul. Poznańska – otrzymuje nawierzchnie asfaltową. Rozwija się prężnie klub motocrossowy. W 1978 r. Ośrodek Wychowania Komunikacyjnego (unikatowa placówka miejscowego Klubu Motorowego LZS), został uhonorowany medalem UNESCO za działalność wśród dzieci i młodzieży, a zwłaszcza za aktywny udział w akcji „Stop! Dziecko na drodze”.
Zabytki Kicina
Najważniejsza budowla, to wzniesiony na wzgórzu, drewniany Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, z lat 1749-1751r. z wieżą dobudowaną w 1863r. Z jego wyposażenia na uwagę zasługują m.in. rokokowy ołtarz główny z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1678r. (kopia obrazu MB Świętogórskiej z Gostynia), neobarokowe ołtarze boczne z obrazami św. Józefa i Wskrzeszenia Piotrowina przez św. Stanislawa b-pa z XVIII w. obraz Matki Bożej Śnieżnej z ok. 1620-1630r. ambona i chrzcielnica z XVIII w., rokokowe ławy kolatorskie z XVIII w., polichromia oraz witraże z 1938r i z 1950r. Przy kościele dzwonnica z 1985r. oraz plebania zbudowana w 1896r. Nowy Kościół został konsekrowany w 1752r. przez biskupa Józefa Kierskiego, głównego fundatora i byłego proboszcza w Kicinie. Od 1998r. w Kicińskiej parafii przedstawiane jest „Misterium Męki Pańskiej”.
Obok głównego skrzyżowania (ul. Poznańska) stoi dawny zajazd z ok. 1910 r. (częściowo konstrukcji szachulcowej), murowano-szachulcowa Kuźnia podcieniowa z przełomu XIX i XX w. a nieco dalej w kierunku północnym ul. Poznańska 61 i 63 dwa kamienne domy z początku XX w. Na cmentarzu parafialnym, tablica upamiętniająca ofiary I Wojny Światowej i Powstańców Wielkopolskich oraz Poległych w 1939r. i 1945r. w walkach z Niemcami. Przez Kicin przebiega Droga św. Jakuba – Wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela znajdującego się w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Jak sięgam pamięcią, proboszczami kicińskiej parafii po II-ej Wojnie Światowej, byli śp. ks. Zieliński a od r.1947 ks. Dziekan Zbigniew Spachacz – więzień obozu w Dachau, następnie proboszczem był w latach 1970-2008 ks. Zbigniew Pawlak. To w okresie Jego kierowania, kicińska parafia zasłynęła ze wspaniałego przedstawienia w Niedzielę Palmową – Misterium Męki Pańskiej.
Autor: Henryk Majchrzak
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.