Kołatka
Nieduża wieś w gminie Pobiedziska, położona 9 km na płn.zach. od miasta, przy drodze z Jerzykowa.
Nazwa wywodzi się od rodzaju grzechotki.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. miejscowość należała do powiatu Schroda, a od 4 stycznia 1900 r. do powiatu Posen-Ost. 17 kwietnia 1906 r. osiedle Kołatka zostało przemianowane na Randhof . W 1910 r. liczyła 182 mieszkańców.
W drugiej połowie XIX wieku lokalny majątek posiadali Niemcy (rodzina Dütschke). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
Zachowany jest bardzo zaniedbany park podworski o powierzchni 2,57 hektara z końca XIX wieku. Zachowały się rozwalone fundamenty po dawnym dworze oraz brukowany podjazd do niego. Rosną w nim okazałe drzewa, m.in. kasztanowce i lipy oraz wiąz szypułkowy o obwodzie 320 cm.
Ponadto we wsi znajduje się dawna szkoła (obecnie dom nr 15) z pierwszej dekady XX wieku i trzy domy z początku XX wieku (numery: 3, 4 i 12).
Przy skrzyżowaniu dróg stoi metalowy krzyż z figurką pasyjną z daszkiem i ryngrafem z wyobrażeniem Matki Bożej. Fundatorami pierwotnego byli Tomczakowie w 1948 na pamiątkę szczęśliwego powrotu syna z przymusowych robót w Pile, na które został wywieziony przez Niemców w wieku 17 lat. Obecny postawiony został w 1992 przez kolejne pokolenie rodziny. Przy krzyżu odbywa się corocznie święcenie potraw wielkanocnych. Przy drodze do Kowalskiego stoi drugi metalowy krzyż z pasyjką i daszkiem. Pochodzi z początku lat 80. XX wieku i zastąpił wcześniejszy, drewniany. Również tu święcone są wielkanocne potrawy.
Po prawej stronie drogi gruntowej do Tuczna, na skraju terenów leśnych, nad strumieniem płynącym do jeziora Kołatkowskiego, istnieją znikome pozostałości po cmentarzu ewangelickim, który miał rzut prostokąta i wymiary 20 x 30 m. Pozostał po nim ślad w postaci prostokątu świerków.
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.