Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wronczynie
Wydział ds. Wyznań w Poznaniu po kilku monitach parafian przekazał pismem z dnia 15 kwietnia 1970 roku Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie zezwolenie na budowę nowego kościoła we Wronczynie. Przez dwa lata trwały starania o zatwierdzenie projektu koncepcyjnego świątyni zezwalającego na jego realizację.
Pod przewodnictwem proboszcza ks. Walentego Beńka Rada parafialna powołała spośród parafian Komitet budowy kościoła w składzie: Bolesław Garbatowski, Ignacy Hierowski, Stefan Kosmowski i Andrzej Miłek.
Komitet powołał z poszczególnych wsi należących do parafii po kilku parafian do koordynacji prac społecznych i transportu materiałów budowlanych. Ze składek parafian zakupiono i gromadzono materiały budowlane, wapno i stal.
Gdy ksiądz proboszcz i członkowie komitetu czynili starania w instytucjach samorządowych i wydziałach architektury oraz budownictwa o zezwolenie na budowę świątyni przez okres dwóch lat parafianie podczas nabożeństw zanosili prośby do Matki Bożej o pośrednictwo u Boga, o pomyślne zakończenie starań związanych z budową świątyni.
Na początku września 1973 roku parafia otrzymała zatwierdzony projekt koncepcyjny świątyni opracowany przez mgr inż. Zenona Śron z Poznania i zezwolenie na rozpoczęcie budowy. Natychmiast podjęto w czynie społecznym prace związane z wykonaniem wykopów pod fundamenty.
Prace murarskie związane z wykonaniem fundamentów zrealizował Zakład Murarski Leona Mrówczyńskiego z Pobiedzisk.
Uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego i fundamentów w dniu 11 października 1973 roku dokonał Ksiądz Prymas Kardynał Stefan Wyszyński. W okresie zimowym zbierano pieniądze na zakup materiałów budowlanych i opracowywano plany związane z pracami społecznymi przy budowie.
Prace murarskie zlecono Zakładowi Murarskiemu Zygmunta Matysiaka z Biskupic. Konstrukcje stalowe wykonał Mostostal ze Słupcy, prace dekarsko-stolarskie – Wojciech Nowak z Kostrzyna. Projekt oświetlenia, ogrzewania i radiofonii opracował inż. Marek Szymański z Poznania, a instalacje wykonał Paweł Zianecki z Poznania.
Ramy okienne ze stali – Kazimierz Kowalski z Fabryki Domów z Bydgoszczy. Okna oszklił Kazimierz Skupień z Pobiedzisk.
Wszystkie prace stolarskie wykonał Zakład Stolarski Czesława Czajki z Pobiedzisk.
Nadzór nad budową prowadził dr mgr inż. Antoni Matysiak, wykładowca Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy.
Podczas uroczystego nabożeństwa kościół został poświęcony dnia 27 listopada 1975 roku przez Księdza Kardynała Wyszyńskiego. Wiosną 1976 roku zostały przeprowadzone prace wykończeniowe. Zakład stolarski Czesława Czajki wykonał strop modrzewiowy i położył parkiet w prezbiterium. Schody wejściowe i podmurówkę pod parkan wykonał bezinteresownie Jan Jastrzębski z Gorzkiego Pola. Mistrz kowalski – Edmund Kosmowski z Bednar wykonał ozdobny parkan z metalu.
Po 29 latach został rozebrany kościół – barak, w którym parafi anie zanosili modły do Boga o zwycięstwo nad laicką władzą nastawioną wrogo do kościoła i wyznawców Chrystusa. Kościół pw. św. Stanisława zbudowany dzięki ofiarności parafian, kapłanów, bezinteresownej pracy wielu rzemieślników i sponsorów otworzył szeroko swoje drzwi, by służyć wyznawcom Chrystusa.
Źródło: http://parafiawronczyn.pl/strona,historia-parafii.html
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.