Cmentarz znajduje się na skraju wsi, po lewej stronie, przy parkingu leśnym, przy drodze asfaltowej z Zielonki do Boduszewa. Obiekt o wymiarach 30 m x 30 m, ogrodzony palisadą z żerdzi przez Leśny Zakład Doświadczalny. Widoczne 7 nagrobków z wrośniętym bzem. Zlokalizowanie wszystkich nagrobków jest utrudnione ze względu na bujną roślinność śnieguliczki i czarnego bzu.
Z drzew rosną 3 akacje, 3 dęby i jesion. Pozostałości kolumny stylizowanej na pień dębowy z gałęziami. Kilka płyt nagrobnych, z których można odczytać m.in.
* 2.10. 1818
† 21.11.1880
Friede ihrer Asche
na kolejnej:
Marle Zeise
geb. Bauerfeld
geb. d. 9 Febr. 1758
gest. d. 20. Febr. 1830.
fei? Sehwicger Mutter
Na płycie z białego marmuru:
Fischer Oberlőrlier
* 18. Juni 1796
† 4. Mar 1832
Na środku cmentarza znajduje się część grobowca w kształcie ziemianki, wykonanej z czerwonej cegły, z łukiem na szczycie. Wymiary: szer. około 170 cm. wys. nad powierzchnię ziemi około 80 cm. Głębokość trudna do ustalenia, gdyż cześć zasypana ziemią. Z relacji mieszkańców – jeszcze kilka lat temu widoczne były ludzkie kości. Być może jest to grobowiec Augusty Boden – żony nadleśniczego Nadleśnictwa Grünheide (Zielonka) Waltera Bodena, matki siedmiorga dzieci, która zmarła w wieku 34 lat i została pochowana na tym cmentarzu. Być może tu pochowano szczątki żony nadleśniczego Justusa Mortzfelda o imieniu Herta, której imieniem nazwano uroczysko w Puszczy Zielonka.
Do niedawna wiele płyt nagrobnych służyło jako siedziska na pobliskim boisku do gry w piłkę. Przed wojną znajdowało się tutaj około 100 grobów, w tym wiele grobów dzieci.
Źródło: „Śladami wiary po Puszczy Zielonka” Marlena Giżycka, Tomasz M. Sobalak
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.