Rezerwat przyrody Klasztorne Modrzewie
„Klasztorne Modrzewie koło Dąbrówki Kościelnej”, rezerwat leśny o powierzchni 6,20 ha, powstał w 1962 r. Położony w gminie Murowana Goślina, w głębi lasów na wschód od wsi Zielonka (powiat poznański). Nazwa rezerwatu pochodzi od cystersów z Wągrowca, do których w XVI i XVII w. lasy te należały.
Rezerwat chroni najstarszy w Wielkopolsce drzewostan modrzewiowo-sosnowy o strukturze piętrowej, z udziałem dębów szypułkowych i buków. W górnym piętrze występują modrzewie i sosny, natomiast dolne piętro tworzą: dęby szypułkowe, graby, buki, jawory i brzozy brodawkowate. Występujące tu prawie 200-letnie modrzewie osiągnęły imponujące rozmiary, a wierzchołki ich koron sięgają na wysokość ponad 40 m. Runo tego rezerwatu tworzą m.in.: przylaszczka pospolita, zawilec gajowy, perłówka zwisła, kłosownica leśna, trzcinnik piaskowy, orlica pospolita i narecznica samcza. W rezerwacie żyje wiele ptaków, m.in.: puszczyk, dzięcioły czarny i duży, rudzik, kowalik, zięba, świstunka.
Rezerwat przyrody Klasztorne Modrzewie znajduje się na północ od tzw. traktu bednarskiego, drogi leśnej prowadzącej z Zielonki w kierunku Pobiedzisk. Przechodzi przez niego niebieski szlak turystyczny z Zielonki do Tuczna.
Legenda głosi że grzeszne cysterki odbywając pokutę, musiały odbyć pielgrzymkę na górę Łysicę w paśmie Gór Świętokrzyskich. Każda z nich musiała zebrać i przynieść pełen kaptur szyszek
z rosnących tam modrzewi. Legenda głosi, że z tych szyszeczek wyhodowano siewki, później sadzonki, z których wyrósł tak piękny drzewostan.
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.