Łopuchówko
Jest to wieś położona 7 km na północny wschód od Murowanej Gośliny. Łopuchówko zostało założone prawdopodobnie w drugiej połowie XIX w. jako folwark Marienrode.
W 1867 r. folwark Marienrode należał do Hermana i Marii Luther z domu Saer. W 1900 r. był we władaniu Petera Wegea i Petera Waltera Uhle, lecz tylko przez rok, ponieważ w 1901 r. panowie przestali być wspólnikami, jako zarządca w dokumentach figuruje już tylko Peter Uhle. Trzy lata później majątek przeszedł w ręce skarbu pruskiego, który wydzierżawił go Ernestowi Kriegerowi.
Po odzyskaniu niepodległości folwark liczący 359 ha przejął Skarb Państwa Polskiego, który wydzierżawił go Antoniemu Tomaszewskiemu. W 1932 r. Łopuchówko dzierżawił rotmistrz 25 pułku kawalerii Wojska Polskiego w Piotrkowie Trybunalskim, zamordowany w Katyniu Józef Milewski. Po 1945 r. rozparcelowane jeszcze przed II wojną światową ziemie odzyskali ocaleni przedwojenni właściciele. W 1948 r. dwór, przylegający do niego park i pola wydzierżawił Górczyński. Pod koniec lat pięćdziesiątych XX w. przeniosło się tu z pobliskiej Zielonki Nadleśnictwo zmieniając nazwę na obowiązującą do dziś.
Decyzją Wojewody z dnia 20.09.1993 r. główny kompleks nadleśnictwa został włączony w skład Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Siedzibą Państwowego Nadleśnictwa Łopuchówko jest dwór z drugiej połowy XIX w. Rozwój Łopuchówka był wynikiem lokalizacji nadleśnictwa. Dzięki temu powstały: zabudowa wielorodzinna, ujęcie wody i oczyszczalnia ścieków.
Obok dworu rozciąga się park (4,46 ha) łączący się z przyległym lasem.
Na terenie przyległego folwarku zwraca uwagę obszerny spichrz z początku XX w.
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.