Na południowym krańcu wsi w otoczeniu drzew, znajduje się kapliczka przydrożna w formie groty z figurą Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Obiekt posiada kartę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, założoną przez K. Zaworską w listopadzie 1998 roku.
Niewielka gipsowa figurka Najświętszej Maryi Panny, skierowana frontem na pd-zach., stoi w lekkim kontrapoście, w białej szacie przewiązanej w talii, szczelnie owinięta w błękitny płaszcz spływający z głowy poprzez ramiona. Maryja prawą ręką wskazuje emblemat na piersi, lewą ręką podtrzymuje płaszcz. Grota wykonana jest z otynkowanych kamieni polnych, ozdobiona cegłami. Do groty prowadzi dróżka wyłożona płytami chodnikowymi, zakończona 3 stopniami z płyt lastriko, na których umocowano dwie donice na kwiaty. Trzymetrowa całość zwieńczona metalowym
krzyżem o ramionach zakończonych treflowo. Aedicula mieszcząca figurkę o szerokim uskokowym glifie z cegieł, ozdobiona girlandą ze sztucznych kwiatów. Miejsce uświęcone wyznaczają żelbetonowe płyty oraz bielone kamienie i wysypany żwir.
Z informacji uzyskanych od mieszkańców wynika, że kapliczka została postawiona przez rodzinę Piotra Iliasza, która kiedyś mieszkała w Trzaskowie. Corocznie figura odwiedzana jest przez członków rodziny fundatorów. Pierwsza znacznie mniejsza figurka była umiejscowiona na kopcu usypanym z ziemi wspominała Apolonia Drabowicz dawna opiekunka figury dodając „że w miejscu gdzie stoi obecnie grota miała się objawić Najświętsza Maria Panna, fornalom zmierzającym do majątku na poranne oporządzenie koni”. W czasie wojny Piotr Iliasz ukrył figurkę przed Niemcami, by po wojnie postawić nową, już większą.
Gruntowna przebudowa groty miała miejsce w 1996 roku z inicjatywy mieszkanki wsi Pani Henryki Łuckiej. Obecnie przy figurze odbywa się w okresie wielkanocnym coroczne święcenie potraw.
Źródło: „Śladami wiary po Puszczy Zielonka” Marlena Giżycka, Tomasz M. Sobalak
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.