Na skraju wsi w otoczeniu świerków i tui znajduje się kapliczka przydrożna z figurą Matki Bożej Różańcowej. Obiekt posiada kartę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków założoną przez K. Zaworską w listopadzie 1999 roku. Postać Matki Boskiej skierowana na pd.-wsch., w białej szacie przepasanej szarfą, w welonie na głowie, z rękami złożonymi na piesiach w geście modlitwy. Z rąk spływa różaniec. Kapliczka zbudowana z cegły i otynkowana, zwieńczona jest metalowym krzyżem, z pasyjką, o ramionach zakończonych treflowo. Całość posadowiona na silnie rozszerzającej się ku dołowi podstawie. Kapliczka nawiązująca do aediculi z niszą zamkniętą półkoliście, gdzie znajduje się niewielka gipsowa seryjna figurka Najświętszej Maryi Panny.
Wokół kapliczki betonowe słupki, na których zamocowane drewniany płot na murowanej podmurówce. W części środkowej kapliczki widnieje wyryta inskrypcja:
Z WDZIĘCZNOŚCI ZA ODZYSKANIE WOLNOŚCI
Z relacji mieszkańców wynika, że przed wojną w tym miejscu stał krzyż, który został zniszczony przez Niemców. Po wojnie postawiono kapliczkę. O obiekt dbają nie tylko mieszkańcy, ale również wielu przyjezdnych wczasowiczów. Jeśli w okresie wakacyjnym Stęszewko odwiedzają harcerze to odbywa się tutaj msza św. polowa. Ponad 20 lat temu odbywały się tu nabożeństwa majowe.
Obecnie w wielką sobotę ma miejsce święcenie potraw.
Źródło: „Śladami wiary po Puszczy Zielonka” Marlena Giżycka, Tomasz M. Sobalak
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.